Lütfen Dikkatle Okuyunuz!

Her ne kadar Güney Kore için eğitim danışmanlığı yapıyor olsak da sizlerin geleceği bizim için en önemli unsurdur. Bu sebepleki Güney Korede üniversite eğitimini koretercümanlık olarak kesinlikle tavsiye etmemekteyiz. Korece akedemik dilinin aşırı derecede zor olması üniversite hayatında okula kabul alsanız bile derslerde hiçbir şey anlamamanıza neden olmaktadır. Lütfen Güney Korede eğitime karar vermeden önce çok dikkatli bir şekilde düşünüp mümkünse avrupa taraflarından bir üniversitede yurt dışı eğitimi almanızı tavsiye etmekteyiz.

Güney korede üniversiteye nasıl gidilir ve neler lazımdır

-İlk olarak Güney Korede okumak isteyen arkadaşlarımızın kesinlikle 12 yıllık eğitimini tamamlamış olması ve elinde Apostil Tasdiki olmalıdır. Bu demek oluyor ki 3 yıllık lise okumuş arkadaşlarımızın şuan güney korede okuyabilme şansları kalkmıştır.

1- Peki sadece diploma ile korede istediğimizi okuyabiliyormuyuz?

-Güney kore hükümeti tıp ve hukuk dışı bölümler için yabancılardan sadece diploma ve lise transkripti talep etmektedir.Bunun yanında hangi bölüme kayıt olursanız olun myoncob dedikleri sinav ile kabul aliniyorsunuz,bu sinavda profoserlerle birebir görüşüceksiniz ve onlar size 20 dk boyunca sorular sorucaklar(bölümünüzle ilgili ilgi alakanizi ve genelde sayısal bölümler için türev integral soruları geliyor) . Burdaki 5-6 soruda güzel bir performans sergilemeniz durumunda koredeki üniversitelerin %70 ına kabul alinabilmeniz mümkündür.Kalan %30 kısmı için özel birisi olmanız gerekmektedir.Son olarak da Topik sınavından 3 ve üstü almanız şartı vardır(bir buçuk yıllık bir dil eğitimiyle rahat bir şekilde bu dereceyi alabilirsiniz.)

2-Diploma notum çok düşük yinede kabul alabilirmiyim?

-Güney Korede okumak isteyen arkadaşlarımızın diploma notu 80 den yüksek olmalıdır, böyle bir limit başvurularda belirtilmemektedir ancak böyle bir riske girmenizi tavsiye etmiyoruz. diploma notu 80 ın altında olan kişilere kendi iyilikleri için ne yazık ki danışmanlık desteği sağlamıyoruz. Ancak 80 in üstündeki arkadaşlarımızın bizim yardımımızla hazırlayacağı dökümanlarla üniversiteye kabul alması çok daha kolay olduğunu belirtmek isterim.

3-Yıllık masraflarım ne kadar olur?

-Koredeki üniversiteler yıllık 9 bin ile 20 bin dolar arası değişmektedir.Bunun dışındaki masraflarınızda aylık ortalama 500 dolar yurda verip 800 dolarda sizin harcayacağınızı düşünüyorum(yemeklerinizi okul yemekhanesinde yediğinizi farz sayarsak tabiki). Ayrıca üniversiteye giderken haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır. Ortalama saatlik part-time ücreti 5 dolardır Korede.

4-Dil kursu Ücretleri ne kadardır?

-Üniversitedeki dil kursu eğitimini liseyi bitirmiş herkes alabilir.Herhangi bir şart bulunmamaktadır. -Bir çok üniversitede dil kursu bulunmasına rağmen biz sadece 3 tanesini tavsiye ediyoruz. Yonsei üniversitesi(8500 dolar yıllık). Ewha Womens Üniversitesi(8000 dolar yıllık). Chungnam National Üniversitesi(7000dolar yıllık).3 aylık olarak ödersiniz ücretleri ve kaç ay gitmek istiyorsanız dil kursuna o kadarını ödersiniz. Bu ücretler sadece dil kursu için ayrıca yurt parası olarak da 550 dolar ortalama aylık vermeniz gerekmektedir.Ayrıca dil kursları her 3 ayda bir öğrenci kabul etmektedir, bu 3 seçenek içerisinden her ay 1 tanesinin kayıt dönemi geldiğinden istediğiniz zaman dil kursuna başlıyabilirsiniz.

Danışmalık Hizmeti

-Bu konuda danışmanlık hizmetimiz bulunmamaktadır. Lütfen telefon ile arayarak herhangi bir üniversite veya kore hakkında bilgi alınması için rahatsız edilmemesini rica ederiz. Bu yazımız sadece sizlere bilgi olması amacıyla yazılmıştır.