ginseng tablet

Hangi Ginseng Alınmalı ? Faydaları nelerdir? Nasıl Tüketilmeli? Ve Fiyatı Nedir?

Uzun yıllardır Güney Kore`de yaşamaktayım. Genel Olarak uzak doğuda bulunan bitkisel gıdaların ithalatı ve danışmanlığını Güney Kore`de bizzat gerçekleştirdiğimden Ginseng hakkında bir çok bilgiye de kolayca ulaşmış oluyorum. Bu yazımda Ginseng`in faydaları , Kimler kullanmalı veya kullanmamalı gibi konulardaki bilgileri araştırma merkezleri veya bu konuda uzman yurt dışı sitelerinden aldığım bilgileri tercüme ederek aktaracağım. Ek olarak Hangi Ginseng kaliteli, nasıl tüketilmeli gibi bilgileri ise Güney Kore`deki Ginseng toptancıları ve üreticilerinden aldığım bilgileri sizlerle paylaşacağım.medicalnewstoday.com sitesinde yayınlanan bir ginseng yazısını da sizlere tercüme ederek faydaları bilgisini paylaşacağım.

ginseng bitkisi

Ginsengin sağlık faydaları nelerdir?

Ginseng, on bir farklı türden oluşan kısa ve yavaş büyüyen, etli köklere sahip bir bitkiye verilen genel isimdir. Ginsengin yenileyici ve iyilik durumunu arttırıcı özelliği olduğuna inanılır. Bu bitki, en popüler bitkisel tedavi yöntemlerinden de biridir. Bitki açık renkli insana benzeyen kök, ve köke göre de uzunca bir gövde ve oval şekle sahip yeşil yapraklardan meydana gelir. Hatta kök 6 yıllık gelişimini tamamladığında insanı o kadar çok arındırdığından uzak doğuda bu bitkiye ‘insam’ olarak seslenmektedirler. Korecede ‘insan’ anlamına gelmektedir insam.

Hem Amerikan ginsenginin (Panax quinquefolius, L.) hem de Kore ginsenginin (P. Ginseng) enerji verdiği, kan şekerini ve kolesterol seviyelerini düşürdüğü, stresi azalttığı, rahatlamayı sağladığı, diyabeti tedavi ettiği ve erkeklerde cinsel bozuklukları azalttığı düşünülmektedir.

ginseng bitkisi

Ginsengin Faydaları

Geleneksel olarak ginseng, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır.

Takviye olarak faydasını doğrulayan çok sayıda araştırma vardır. Bununla birlikte ginsengde yer alan kimyasal bileşen olan ginsenosidlerin, bitkinin klinik etkilerinden sorumlu olduğu öne sürülmektedir.

Batılı bilim insanları ve sağlık profesyonelleri, sıklıkla ginsengin ilaç özelliklerini sorgular.

Ginseng ürünleri kalite ve tıbbi özellikleri açısından farklılık gösterebilir. Satın almadan önce ginseng ürünün içeriğini kontrol etmek önerilir. Bazı ürünler çok az ya da ihmal edilebilecek oradan ginseng içerirken bazı ürünler farklı maddeler içerebilir.

Araştırmacılar, aşağıdaki sağlık faydalarının ginseng ile ilişkilendirildiğini öne sürmektedir:

ginseng bitkisi

Enerji artışı

Ginseng zayıf ve yorgun hisseden bireylerde fiziksel ve zihinsel aktivitelerin uyarılmasına yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalardan biri ginsengin, kanser hastalarında yorgunluğu gidermeye yardımcı olan sonuçlar ortaya çıktığını bulmuştur.

Yine de ginsengin enerji veren etkileri sadece mevcut durumda tedaviye devam eden bireylerde görülmüştür. Ginseng, kanser tedavisini tamamlamış bireylerin enerji seviyelerinde istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler göstermemiştir.

ginseng tablet

Daha keskin bilimsel işlevleri

Ginseng, düşünme süreçlerini ve algılamayı geliştirebilir. Cochrona Kütüphanesinde yayınlanan bir araştırma, bu iddiaların doğruluğunu incelemektedir.

Araştırmaya göre ginseng algılama, davranışlar ve yaşam kalitesi açısından fayda sağlar. Yine de yazarlar bazı olumlu bulgulara rağmen, sistematik literatür taramasındaki bazı çalışmalar bilişsel geliştirici olarak ginsengin etkinliğini göstermediği için sonuçları dikkatli bir şekilde değerlendirmişlerdir.

Columbia Üniversitesinde klinik psikiyatri doçenti olarak çalışan Dr. Richard Brown çalışma konusunda şu yorumda bulunmuştur:

“Oldukça dikkatli bir değerlendirme yapıldı. Ama birçok Çin bitkisi ve tedavisinde olduğu gibi ginseng milyonlarca kişi tarafından kullanılsa da detaylı modern çalışmalar yoktur.”

Anti-Enflamatuar etkileri: Dönüşümsel Tıp Dergisinde yayınlanan deneysel araştırma sonuçlarına göre ginsenosidlerin anti-enflamatuar etkileri olabilir. Ginseng sıklıkla enflamasyonun azaltılması için kullanılır. Araştırmalar, ginsenosidlerin enflamasyonu azaltacak şekilde bağışıklık sisteminde yolları hedef almaktan sorumlu olabileceğini önermektedir.

ginseng bitkisi

Ereksiyon bozukluk tedavisi

Erkekler, ereksiyon bozukluk tedavisinde ginseng kullanabilirler.

2002 yılında Kore’de yapılan bir araştırma, ginseng kullanan erkeklerin yüzde 60’ının semptomlarında iyileşme fark ettiğini belirtmiştir. İngiltere Klinik Farmakoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre “kırmızı ginsengin ereksiyon bozuklukların tedavisinde etkili olduğuna dair” bulgular sunulmuştur.

ginseng bitkisi

Gribi önleme

Ginsengin etkisini araştırırken fareler üzerinde yapılan bir deney, ginseng ve enflüanza ve solunum sinsiyal virüsünün (RSV) tedavisi ve engellenmesi arasında bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bulgular kırmızı ginseng özütünün, enflüanza virüsü olan insan akciğer epitel hücresinin hayatta kalma şansını arttırdığını göstermektedir. Yine de ginsengin virüslere karşı koruyucu eylemler sunduğuna dair pek çok çalışmanın güvenilirliği daha sonra yapılan çalışmalarla ortadan kaldırılmıştır.

ginseng bitkisi

Kan şekerini düşürme

Farklı çalışmalar ginsengin kan şekerini azalttığını ve diyabetin tedavisine yardımcı olduğunu göstermektedir. Ginsenosidler, pankreastaki insülin üretimini etkileyebilir ve diğer mekanizmaları kullanarak insülin direncini kırabilir.

Daha fazla klinik çalışma ve standartlaştırılmış ginseng kökü çalışmaları, ginsengi diyabet için tamamlayıcı tedavi seçeneği olarak değerlendirmelidir. Bu şekilde araştırmacılar, hangi dozların etkin olduğunu araştırabilirler.

Çıkarımlar

NOT: Ginseng takviyelerini online olarak satın alabilirsiniz. Satın aldığınız takviyenin sizin için uygun ve güvenli olduğundan emin olmak adına satın almadan önce marka ve ürünleri karşılaştırın. Yeni takviye almadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Neden Kore Ginsengi?

Ginseng çok özel koşullarda yetiştirilen bir bitkidir. Yukarıdaki resimde gördüğünüz tarlalarda 6 yıl boyunca çok özenle yetiştirilmektedir. Güney Koreliler ise doğallık konusunda çok hassas bir millet. Özenle ekip, 24 saat canlı CCTV altında bu ürünleri yetiştirirler. Türkiyede dağın başındaki bir üzüm bağında onlarca kamera gördüğünüzü düşünebilirsiniz ne kadar tuhaf geldiğini anlamak için. İkinci olarak Güney Kore Dünyanın en zengin ülkelerinden birisidir. Halkın yaşam stardartları bir Çin`e göre kat ve kat daha iyi olduğundan ortaya daha kalitelli ürünler çıkartabiliyorlar masraftan kaçınmayarak. Çin ziyaretlerimde gördüğüm, genel olarak yapay gübre ve ilaç kullanarak Ginseng`in kötü hava koşullarında sağlam kalmasını ve daha hızlı büyümesini sağlıyorlar ancak Kore`de böyle bir şey ile henüz karşılaşmadım. Özellikle tüm ailece Ginseng tüketen birisi olarak aldığım ürünlerde çok hassas birisiyim ve aldığım tüm markaların fabrikalarını hatta onların tarlalarını ziyaret ederek araştırdım. Bazen her yıl hasat döneminde gidip bizzat bakıyorum.

6 Yıllık Kırmızı Kore Ginsengi Kalitesini Nasıl Anlarız?

Ginsenoside(Ginsengin aktif bölümü) miktarı ile anlayabiliriz. Bu miktar 1 ila 6mg arası değişmektedir. Ve bir Ginsengin kalitesindeki en önemli bakmanız gereken şey bu dur. Bugün Kore ginsenginin yanında , Japon, Çin, Kanada, Sibirya, Brezilya Ginsengleri bulunmakta. Ancak hiçbiri bir Kore Ginsenginin kalitesine ulaşamamaktadır. Genel olarak Güney Koredeki Kırmızı Ginsenglerin ginsenoside miktarları 3.5mg ile 6 mg arası değişmektedir. Ve şuan Türkiyede bulunan saf, tablet , toz veya pekmez Ginseng formları içerisinde Ginsenoside miktarı 4.5mg dan yüksek olarak bildiğim tek ürün “KGNF Kore Kırmızı Ginseng Tablet” ürünüdür. Aşağıda videolarını da ekledim incelemek isterseniz diye. Bu ürün genel olarak Güney Kore`de en çok satılan tabletlerdendir. Bizzat fabrikalarını ziyarette bulundum. Sadece tablet üretim biriminde 43 tane işçileri bulunuyor ve çok modern diyebileceğim bir üretim tesisleri mevcuttu. Üretim tarlalarını da 2015`de ziyaret etmiştim. Verdikleri gübreden yetiştirme biçimine kadar çok hassaslardı. En çok şaşırdığım olay ise tarlada 38 tane canlı olarak takip ettikleri kameralar vardı. Bizim bankalarda 38 tane kamera bulamazsınız:)

ginseng tablet kore kırmızı ginseng

Ginsengi Hangi Formda Kullanmalıyım? Kök – Toz – Pekmez mi yoksa Tablet mi?

Öncelikle uzun yıllar tüm ailece KGNF Ginseng Tableti tükettik yaklaşık 5 yıl. Sonra 1 yıl civarı da pekmez şeklinde tükettik. Şuan için ise direk kök alıp toz haline getirip tüketiyoruz ya da tablet şeklinde her gün kullanıyoruz. Her 3 yöntemi de karşılaştırdığımda en çok etkili yöntem direk kök tüketimi idi. Özellikle yüksek miktarda bal içerdiğinden ve balımızı da kendi bağ evimizde orjinal olarak doğal ürettiğimiz ballardan kullanınca gün boyu zinde kaldığımı söyleyebilirim. Bunun dışında tablet bana göre pekmezden daha etkili geldi. Daha kolay vucüda entegre olaibliyor içerikleri ve yüksek miktarda Ginseng içeren bir tablet kullandığımızdan çok daha rahat hissedebiliyorsunuz. Pekmez ise kullanım rahatlığı ve doğal ürün olmasından dolayı bir çok kişinin yine tercihi durumunda. Özellikle reishi mantarı veya safran gibi doğal birkisel ürünlerle karışım yapan kişiler pekmez şeklinde tüketmeyi tercih ediyorlar. Bu üç yöntemden pekmezi en haz hissedeceğiniz yöntemdir.

kore kırmızı ginseng kökü

Neden Toz Halinde Tüketmemeliyiz?

Kırmızı Kore Ginsengi alırken her zaman kapalı kutuda almayı tercih ediniz. Kutu üzerinde Menşei Ülke Güney Kore veya Güney Kore’den ithal edilmiştir gibi ibarelerin olması çok önemli. Aksi taktirde Türkiye’de sizlere Kore Ginseng’i diye Çin veya Amerikan Ginsengini fahiş ücretlerle satacaklardır. Toz halindeki Ginsengler genel olarak kutusuz haldeler. Ürünün hangi ülkeden geldiğini anlamanız mümkün değil. Hatta ki ürünün 100% Ginseng olduğunu bile bilemezsiniz. Ayrıca Ginseng’in 6 yıllık olması çok önemli bir faktördür. Toz haline getirilmiş Kırmızı Ginsenglerin içerisine bir çok 1 veya 2 yıllık ucuz Ginsengler atılarak karışım hazırlanıyor. Doğal olarak müşterinin bunu anlayabilmesi mümkün değildir.

Neden 6 Yıllık Ginseng Tüketmeliyiz?

Ginseng bir bitki türüdür. Hatta bir çiçektir. Ancak biz sadece kökünü tüketmekteyiz. Ginseng kökü en önemli gelişimini 6. Yılında gerçekleştirmektedir. Yani bu ürünün en kaliteli şeklini tüketmek isterseniz almanız gereken ürün de 6 yıllık bir Kore Kırmızı Ginseng’i olmalıdır. 2 yıllık bir Ginseng ile 6 yıllık bir Ginseng arasındaki Ginsenoside(Ginsengin aktif bölümü) farkı tam 35 kattır!! Piyasada satılan tabletler-pekmezler veya köklerin üzerinde 6 yıllık yazmıyor ise kesinlikle almayınız. Bunlar ucuz ürünler olup sizlere 6 yıllık Ginsengler gibi etkileri olduğu söyleyip satmaya çalışmaktalar. 6 yıllık bir Ginseng hiç bir şekilde gelişmemiş küçük bir kök ile karşılaştırılamaz. Dediğim gibi en önemli gelişimini 6. senesinde gerçekleştirdiğinden Koredeki üreticiler 6 yıl olmadan toplamamaktadırlar. Aşağıdaki resimde 6 yıllık bir ginseng ile 1 yıllık bir Ginseng’in farkını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

ginseng yaşı

Ginseng Kökü Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı Kore Ginseng köküni koreliler direk kök şeklinde de bir çok yemeklerine direk atmaktalar. Örnek içi bu korece yemeği google’da aratabilirsiniz “삼계탕” . Peki günlük olarak kök nasıl tüketmeliyim derseniz öncelikle kökünüzü öğütücü bir makinada toz haline getirmeniz gerekmektedir. Vericeğim tarif 300gr Kırmızı Kore Ginseng kökü için geçerli olup tamamıyla toptancımın bana ilettiği bir yöntemdir. 300gr Kırmızı Kore Ginsengini toz haline getirdikten sonra tam 2.4 kilogram süzme bal ile iyice karıştırıyoruz. İyice karıştırıldıktan sonra bunu kesinlikle buzdolabına koymuyoruz! Normal oda sıcaklığında hiçbir şey olmamakta. Hergün çıkarığ bir tatlı kaşığı kadar sabahları tüketmeniz yeterli yetişkinler için. Buzdolabına konulan karışımlar çok sert hale gelmektedirler. Sonra kaşıkla almaya çalışsanız da gelmicektir.

kore kırmızı ginseng tablet ginseng tablet

Ginseng Tabletini Nasıl Tüketmeliyim?

Sadece KGNF Kore Kırmızı Ginseng Altın Tabletini uzun yıllarca tükettiğim için bunun kullanım şeklini belirticeğim. Hergün 3 tablet olarak sabah öğlen ve akşam olucak şekilde günde 3 defa aç veya tok karınla tüketebiliriz. KGNF Kore Kırmızı Ginseng Altın Tabletin Türkiye resmi sayfasını da aşağıda belirttim incelemek isterseniz direk Türkçe sitesini ziyaret edebilirsiniz. www.ginsengtablet.com

Kore Kırmızı Ginseng Pekmezi(ekstraktı) Nasıl Tüketilmeli?

Kırmızı Kore Ginseng Pekmezi genel olarak içerisinde küçük kaşığı ile birlikte satılmaktadır. Her gün sabah veya akşam farketmeksizin 1 adet bu kendi kaşığı ile tüketiyoruz. Pekmezlerde de aç veya tok karın farketmemektedir. Bu dediğim oran yetişkin bireyler içindir ayrıca.

reishi mantarı

Kore Reishi Pekmezi Nasıl Tüketilmeli?

Reishi mantarları da Kore Ginseng Pekmezleri gibi içerisinde kendi kaşıkları ile satılmaktadır. Bu kaşık ile günde 1 defa reishi pekmezini tüketmeniz yeterlidir. Ek olarak Reishi pekmezleri buzdolabında saklanılması gerekmektedir aksi halde bozulmaktadır!

kore reishi mantarı